ARTI TV- “HABER AKTÜEL” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
13.03.2020 (Son Güncelleme: 13.03.2020 17:08:44)

Artı TV’de Petek TÜRKMEN tarafından sunulan “Haber Aktüel” adlı programa 13 Mart 2020 Cuma günü saat:16.00 da Genel Başkanımız Özden GÜNGÖR telefon bağlantısı ile katıldı.

Programda, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü`nün hakkında uyarılarda bulunduğu "çekirge istilası" konusu ele alındı.

Başkanımız konuşmasında özetle: “Çekirgelerin İran ve Irak`a ulaşmış olmaları Türkiye için risk ve problem teşkil ediyor. Çekirgeler günde 150 ila 170 kilometre yol katledebiliyor ve çok hızlı ürüyorlar, ulaştıkları yerlerde ise bütün tarım ürünlerini silip süpürüyorlar. Her türlü bitkisel ürünleri yiyebiliyorlar ve tarım alanlarını tahrip ediyorlar. Bir çekirge sürüsü, bir günde 40 bin kişiye yetecek gıdayı tüketiyor.

Ülkemizde tarımsal üretimde yaşanan sorunlar nedeniyle çiftçi kayıt sisteminde ki çiftçi sayısı 2.7 milyondan 2.1 milyona düştü, işlenebilir tarım arazileri azaldı. Tarımsal üretimde bu kadar sıkıntı varken, olası bir çekirge istilası durumunda üretim azalacak ve gıda fiyatları çok yükselecektir. Korona virüsü nedeniyle ithalat da yapılamayacaktır. Bakanlık bu konuda acil olarak tedbir almalıdır” dedi.

Okunma Sayısı: 1141
Fotoğraf Galerisi