AKİT GAZETESİ: ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI`NDAN 65 YAŞ YASAĞINA İLİŞKİN DÜZENLEME TALEBİ- 31 MART 2020

GENEL MERKEZ
01.04.2020 (Son Güncelleme: 01.04.2020 12:12:59)

"Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü vatandaşlarımızın kırsal alanlardaki tarımsal faaliyetlerini devam ettirmesi için yasak konusunda bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi."

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, koronavirüs salgını nedeniyle tarımsal üretim seferberliğinin ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Bizim Tv`ye konuk olan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, tarımsal üretime ilişkin kritik uyarılarda bulundu.

Suiçmez, önlemler alınmazsa kıtlık yaşanabileceğini belirterek, "Önlemler çok önemli. Bizde çalışmalarımızı buna göre ayarlıyoruz. Şu an gıda ve tarım politikları çok önemli. Virüs döneminde rafların boşaltılması, gıdaya duyulan ihtiyaç tarımsal üretiminin yeniden gündeme gelmesine dikkat çekti. Açlık ve kıtlığı yaşamamak için tarımsal üretim seferberliği ilan edilmeli. Eğer çiftçi bu zamanlarda tarlaya gidemezse bir yıllık üründen oluruz. Bir yıllık üründen olmak demek önümüzdeki dönemde ülkemiz için kıtlık demektir. Yapmamız gereken her konuda üretimi arttırmaktır" dedi.

"Bizim amacımız hem vatandaşımızın güvenliği, hem de üretimin aksamamasıdır"

Koronavirüs önlemleri nedeniyle üretimin aksayabileceği öngörüsünde bulunan Suiçmez, "Bu konudaki tavsiyemiz, 2020 bütçesinde yasaya uygun şekilde tarımsal faaliyetlerin gayri safi milli hasılanın yüzde 1`nin üzerinde olmasıdır ve SGK ve Bağ-kur borçlarının ötelenmesidir. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yasak nedeniyle tarlalarına gidememesi üretimin aksaması demektir. Bu konuda bakanlıklarımıza girişimlerde bulunduk. Bizim amacımız hem vatandaşımızın güvenliği, hem de üretimin aksamamasıdır" dedi.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Okunma Sayısı: 116