YENİ BAKIŞ: "YÖK ACİLEN İNCELEME BAŞLATMALI"- 1 NİSAN 2020

GENEL MERKEZ
02.04.2020 (Son Güncelleme: 02.04.2020 12:17:12)

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ın talimatıyla, üniversitede görevli iki öğretim üyesinin darp edildiğini belirten ve saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyleyen TMMOB ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “YÖK’ün acilen konu ile ilgili inceleme başlatmasını istiyoruz” dedi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, geçtiğimiz günlerde Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ın, Tarım Bakanlığı ve AB destekli ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’nin olduğu araziye, sosyal tesis yapılmasına izin vermeyen öğretim üyeleri Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’a şiddet uyguladığı iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Şiddetle kınıyoruz”

Suiçmez yaptığı açıklamada, “Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ’ın, kamuoyuna da yansıyan, ‘Arazinin boş ekilmemiş yerinden botanik bahçesinin ve planladığımız başka projelerin pis su tahliye borusunu geçirmek için 80-100 cm derinliğinde kanal açtık, boruyu döşetip kapatacağız, daha sonra üzerine istedikleri her şeyi ekip dikebilirler. Bu çalışmada kesinlikle bahsi geçen tohum projesini aksatacak bir durum olmamıştır’ ifadeleri, rektör talimatıyla bilim insanlarına zor kullanılması gerçeğini ve yanlışını değiştiremez. Kendileri ile görüştüğümüz Odamız üyesi olmayan meslektaşlarımız Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, yaşanan şiddet olayına karşı yargı yoluna başvuracaklarını belirtmişlerdir. Meslektaşlarımız bilim insanlarının üniversitenin özel güvenlikleri tarafından zor kullanılarak darp edilmesini şiddetle kınıyoruz” dedi.

“İnceleme başlatılmalı”

‘İçinde bulunduğumuz dönemde YÖK’ün üstlendiği misyon dikkate alındığında, YÖK uygulamaları ile Özgür Demokratik Üniversite kavramlarının bir araya gelmesi olanaksızdır” diyen Suiçmez, “Yine de mevcut sistemde halen sorumlu kurum olan YÖK’ün acilen bu konu ile ilgili inceleme başlatmasını talep ediyoruz. Pamukkale Üniversitesi rektörü ile aynı üniversitede görev yapan iki öğretim üyesi arasında yaşanan ve basına profesörler savaşı olarak yansıyan bu ve benzeri sorunların temelinde iktidarın üniversiteleri siyasallaştırma çabası yatmaktadır. YÖK’e bağlı birçok üniversitede siyasallaşma ile birlikte yaşanan kültürel yozlaşmanın, son yıllarda hızlı bir artış gösterdiğine hep birlikte şahit olmaktayız. Üniversitelerin sayısındaki anlamsız artış, üniversite rektörlerinin seçim yerine atamayla belirlenmesi, rektörlerin siyasi iktidara hesap verir duruma gelmesi, idari ve akademik kadrolarda siyasetin egemen olmaya başlaması, üniversitelerde birçok çatışmayı da beraberinde getirmektedir. Bu çatışmalar üniversitelerde aidiyet duygusunun gelişmesini önlemektedir. Öğretim üyeleri, idari personel ve öğrenciler bazen ‘Biz buyuz, bunu yapıyoruz, varlık nedenimiz bu’ diyememektedirler. Bilim yuvalarında yaşanan yozlaşmanın gerçek nedenleri bir an önce irdelemeli ve çözüm yolları ortaya konulmalıdır. Çözümün ön koşulu ise, mevcut iktidarın üniversiteler üzerinden elini çekmesi, atanmış rektörlerin baskıcı uygulamalardan derhal vazgeçmesidir” ifadelerini kullandı.

Ne yaşanmıştı?

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’nde Tarım Bakanlığı ve AB destekli üretim yapılıyordu. İddiaya göre, üniversite yönetimi alanın bir kısmına öğrenciler için sosyal faaliyet alanı yapma kararı aldı. Karara tepki gösteren BİYOM’da görevli Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, üniversitenin kararına tepki göstererek, söz konusu alanda bir süredir nöbet tutuyordu. Üniversiteye ait iş makineleri sabah saatlerinde alana gelerek çalışma yapmak istedi. Ancak öğretim üyeleri karşı çıktı. Bunun üzerine olay yerine gelen Rektör Hüseyin Bağ’ın, dozerle alana daldığı ve çıkan tartışmada Rektör Bağ’ın talimatıyla güvenlik görevlilerinin iki öğretim üyesine şiddet uyguladığı iddia edildi. 

 

Haber: SERCAN ÖZİPEKÇİ

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 4