CNN TÜRK YAYINI

BURSA ŞUBE
15.03.2012 (Son Güncelleme: 16.03.2012 14:08:05)

Şube Başkanımız Doç. Dr. Ertuğrul AKSOY İstanbul-İzmir Otoyolu ile ilgili röportaj verdi.

Şube Başkanımız Doç. Dr. Ertuğrul AKSOY, 13 Mart 2012 günü CNN Türk televizyonunda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ile ilgili hazırlanan özel haber için röportaj verdi. Şube Başkanımız, röportajda Otoyol ile ilgili Odamızın görüşünü ve tarım arazilerine vereceği zararları ortaya koydu.   

CNN muhabiri Duygu Demirdağ‘ a verilen röportajın haberi aşağıdaki gibidir :

Bursa‘nın Tarım Arazileri Tehdit Altında

Türkiye‘nin iki büyük kenti arasındaki mesafeyi kısaltacak otoyol projesi verimli tarım alanlarını tehdit ediyor. İstanbul- Bursa- İzmir Otoyol projesinin güzergahı kesinleşirse Bursa‘da 18 bin dönümlük verimli tarım arazisi yok olacak. Güzergah, fay hattı ve taşkın alanı riski de taşıyor.
Cumhuriyet tarihinin en yüksek bütçeli ulaşım projesi: İstanbul- Bursa- İzmir Otoyolu... 

Türkiye‘nin iki büyük kenti arasındaki mesafeyi kısaltacak. Peki, geçtiği yerlerde nasıl izler bırakacak? Gebze‘den başlayan 421 kilometrelik otoyolun, 135 kilometresi Bursa‘dan geçiyor. Otoyol projesiyle ilgili, henüz kesinleşmeyen 2 farklı güzergah var. Biri, şehrin güneyindeki dağlık ve kıraç topraklardan; diğeriyse kuzey hattından yani tarım arazilerinin tam ortasından geçiyor. Proje için tasarlanan güzergah kesinleşirse, Bursa‘nın sofralık zeytin üreten ilçelerinde, pek çoğu yüzyıllara direnmiş 160 bin zeytin ağacı beton altında kalacak.

Bursa genelinde, 18 bin dönümlük verimli tarım arazisi yok olacak. Eğer otoyol, güney hattından geçerse, yalnızca Orhangazi‘de 1.115 dekar zeytin bahçesi ve 2 bin 640 dekar tarım arazisi kamulaştırılacak. 35 bin zeytin ağacıyla 28 bin meyve ağacı da yok olacak.

O arazilerde 4 mevsim tarım yapan üreticiler toprağın bereketini, "İnsanı bile ters eksen düz biter" diye anlatıyor ama tek korkuları 1. sınıf tarım arazilerini kaybetmek değil. Onlara göre, yolun Karacabey güzergahı, hem fay hattı hem de taşkın alanı üzerine kurulacak.

Okunma Sayısı: 621
Fotoğraf Galerisi