ARTI TV- “EKONOMİ REHBERİ” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
28.05.2019 (Son Güncelleme: 29.05.2019 10:00:47)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 28 Mayıs 2019 Salı günü saat: 12.30’da Artı TV’de Ekonomi Editörü Mehmet FİLOĞLU tarafından sunulan “Ekonomi Rehberi” adlı programa telefon bağlantısı ile katıldı.

Programda: “Artan Gıda Fiyatları” konusu ele alındı.

Başkanımız programdaki konuşmasında özetle: “Mevsimsel olarak hasat döneminde olmamıza rağmen meyve ve sebze fiyatlarında yeterli bir indirimin olmamasının sebebi girdi maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Türkiye tarımsal üretimde kullanılan girdilerin hammaddesini yurtdışından temin etmektedir. Bir sene önce dolar kuru 4TL civarında iken bugün 6TL yi geçmiş durumdadır. Döviz kurundaki bu artışa paralel olarak girdi maliyetleri yükselmekte, üretici üretimde zorlanmakta, gıda fiyatları yükselmektedir. Tarımsal üretimde kullanılan gübre %100 üzerinde, ilaç ise %80 civarında bir artış göstermiştir. Et ve süt fiyatlarındaki artışın sebebi girdi maliyetlerinin yüksekliği ve mera alanlarının azalmasıdır.

Gıda fiyatlarının artışında çok önemli iki tehlike bulunmaktadır. Birincisi temmuz sonu- ağustos ayında yeterli derecede para kazanamayan üreticilerin sera ürünlerini ekmekten kaçınma ihtimalinin olmasıdır. Bu da fiyatların tekrar yükseleceği anlamına gelmektedir. İkinci ve en büyük tehlike ise üretici ürününü biran önce satıp para kazanmak isteyeceği için, ilaçlama ve hasat dönemi için beklemesi gereken süreye dikkat etmeden hasat etmesi ve ürünlerde ilaç kalıntısının bulunmasıdır. İlaç kalıntısı ise tüketici açısından ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Biz ürettiğimiz ürünlerin %8-9 unu ihraç ediyoruz. Geriye kalan ürettiğimiz yaklaşık %90 ürünü iç piyasada tüketiyoruz. Hallerde analiz laboratuvarları kurulmalı, analiz sonucuna göre kalıntı problemi yoksa ürün satışa sunulmalıdır. Bakanlık denetimlerini artırmalı, ürünler kooperatifler eliyle satışa sunulmalıdır. Hal yasası ise özelleştirmeye dayalıdır. Özel sektör üreticiyi, tüketici düşünmez amacı kâr elde etmektir.” Dedi.

 

Okunma Sayısı: 867
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

http://youtu.be/79Xim8XoUYw