KANAL D- “ANA HABER” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
11.07.2019 (Son Güncelleme: 12.07.2019 10:59:38)

Kanal D Muhabiri Özgen BİNGÖL, ODA’mız tarafından hazırlanan “Süt Raporu” nun içeriği hakkında, Genel Başkanımız Özden GÜNGÖR ile 11 Temmuz 2019 Perşembe günü bir röportaj yaptı.

Kameraman Arda SEVİMLİ tarafından kayıt altına alınan röportaj sırasında Başkanımız özetle: “Türkiye’de kişi başına bir yılda 41.5 kg süt, 18.4 kg peynir, 30.6 kg yoğurt, 18.4 kg ayran, 1,78 kg tereyağı tüketilmektedir. Süt ve süt ürünlerinde ki bu tüketim miktarları dünya ortalamasının oldukça altındadır.

Piyasada çok fazla sayı ve miktarlarda taklit ve tağşiş süt ürünleri bulunmaktadır. Satılan hileli süt ürünleri insanların sağlığını da tehdit etmektedir. Hiçbir gıda güvenliği olmayan açık sütlerin tüketilmemesi, paketli ürünlerinde son tüketim tarihleri kontrol edilerek alınması gerekmektedir.

Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığı zaman, ülkemizdeki hayvan varlığının büyük çoğunluğunun et ve süt verimi düşük ırklardan oluştuğu görülmektedir. Bu konuda genetik ve çevresel ıslah çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Sektörde yoğun bir kayıt dışılık hâkimdir. Modern teknoloji ile üretim yapan ve her aşamasında denetlenen kayıtlı sanayinin en büyük rakibi sağlık koşulları bilinmeyen ve denetlenemeyen merdiven altı üretimdir. Kayıt dışı üretimin engellenmesi için devlet, gerekli tüm yaptırımları uygulamalı ve denetimler artırılmalıdır.

Her sektörde olduğu gibi, süt sektöründe de üretim ve tüketim kooperatiflerinin geliştirilmesi, Bakanlığın ve Yerel Yönetimlerin kooperatifçiliği desteklemesi, okul sütü programının yaygınlaştırılması  gerekmektedir.” Dedi. 

Program aynı gün Kanal D “Ana Haber” programında yayınlanacaktır.

 

Okunma Sayısı: 574
Fotoğraf Galerisi