ULUSAL KANAL- “ANA HABER” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
17.09.2019 (Son Güncelleme: 24.09.2019 16:31:36)

17 Eylül 2019 Salı günü, Ulusal Kanal’dan Haber Muhabiri Buse GENÇTÜRK, Genel Başkanımız Özden GÜNGÖR ile bir röportaj yaptı.

GENÇTÜRK, Türkiye İstatistik Kurumu’nun ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıklaması nedeniyle konuya ilişkin sorular yöneltti.

Başkanımız açıklamasında: “TÜİK tarafından, Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,70 gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,69 arttığı ve tarım ürünlerinde yüzde 0,72 azalışın olduğu açıklandı.

Tarım ürünlerinde ÜFE’nin düşme nedeni, hasat döneminde olmamızdan kaynaklanmaktadır. Hasat döneminin bitmesi ile sera alanlarında üretim başlayacaktır. Sera üretimi ile üretim maliyetleri yükselecektir.  Tarımsal girdilerde (ilaç, gübre vb.) yurtdışına bağımlı olmamız nedeniyle döviz kurunda yükseliş ile beraber üretim maliyetleri yükselmektedir. Hasat döneminin bitmesi ile Tarım ÜFE verileri yükselebilir.

Yumurtada Üretici Fiyat Endeksi’nin yüzde 2,18 artmasının sebebi ise yumurta ihraç ettiğimiz ülkelerin kendilerine yeni pazarlar bulması, ihracatın azalması ve tavukçulukta önemli bir tarımsal girdi olan yem maliyetlerinin yükselmesidir.

Sonbahar ile birlikte iklim değişikliğinin olumsuz etkileri de birçok tarımsal üründe Üretici Fiyat Endeksinin yükselmesine neden olacaktır.” Dedi.

Kameraman Uğur PİDECİ tarafından kayıt altına alınan röportaj aynı gün saat 18.30 da Ulusal Kanal Ana Haber programında yayınlanacaktır.  

 

Okunma Sayısı: 556
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

http://youtu.be/v5yPK0xF2js