ARTI TV- “EKONOMİ REHBERİ” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
21.10.2019 (Son Güncelleme: 21.10.2019 15:28:30)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 21 Ekim 2019 Pazartesi günü saat: 12.30’da Artı TV’de Ekonomi Editörü Mehmet FİLOĞLU tarafından sunulan “Ekonomi Rehberi” adlı programa telefon bağlantısı ile katıldı.

Programda: “Elektrik zamlarının tarımsal üretime etkisi” değerlendirildi.

Başkanımız konuşmasında özetle: “Çiftçi; mazot, gübre, tohum, ilaç gibi tarımsal girdilerin yüksekliği nedeniyle üretimde zorlanırken, son yapılan elektrik zamları ile tarımsal üretim tehlikeye girmiştir.

Çiftçi üretimde yüksek tarımsal girdiler nedeniyle zorlanmakta, üretimden kazanç elde edememektedir. Kârlı bir meslek olmadığı için çiftçi kırsal alanları terk etmekte ve tarımsal üretimimiz azalmaktadır. İthalat politikaları ise doğru bir yaklaşım değildir. Tarım ve gıdanın sorunlarını çözmenin yolu yerli üretimi artırmaktır. Üretimi arttırmak için ise çiftçi desteklenmeli, üretim sonucunda kazanç elde etmelidir.

Bu sene elektriğe geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde zam yapılması, sulu üretimi sekteye uğratacaktır.  Çünkü sulu tarım yapılabilmesi için elektrik kullanılması zorunludur. Üretimin azalması ise gıda fiyatlarının yükselmesine yol açacaktır.” dedi.

 

Okunma Sayısı: 660
Fotoğraf Galerisi