HALK TV- "TARIMDA NELER OLUYOR?" PROGRAMI

GENEL MERKEZ
31.10.2019 (Son Güncelleme: 06.11.2019 10:46:59)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül ORUÇKAPTAN, Halk TV de TARGEV Başkanı Sami DOĞAN tarafından hazırlanan ve sunulan "Tarımda Neler Oluyor?" adlı programın 31 Ekim 2019 Perşembe günü saat 14.00 de canlı yayın konuğu oldular.

Programda: "Atatürk Orman Çiftliği" hakkında kapsamlı değerlendirmelerde bulunuldu.

Başkanımız Özden GÜNGÖR açıklamalarında özetle: “Atatürk Orman Çiftliği  olgusuyla Atatürk; bağımsız, güçlü bir ekonomi kurabilmek için tarımla uğraşan toplumu modern tekniklerle buluşturarak, tarım ile sanayi arasında organik bir bağ kurarak bütün ülkeye örnek oluşturacak bir model ortaya koymak istemiştir.

Sağlam temellere dayalı güçlü bir ekonominin lokomotifi olacak ziraat sektörünün gelişimine yön vermek ve millete örnek sunmak noktasında Atatürk’ün bu girişimleri, temelde iki gerekçeye dayanmıştır. Bunlar; çağdaş tarım sistemlerinin teknolojiyi kullanan örneklerini ortaya koyarak, üretimden tüketime bütün aşamaları oluşturmak, modern tarım tekniğini halka yayarak benimsetmek ve elverişsiz arazi parçalarını ıslah ederek, çevreyi güzelleştirmek, halka dinlenme, kendini yenileme ihtiyacını karşılayacak alanlar sunmaktır.

AOÇ’nin başarıları tüm dünyada örnek alınırken, ne yazık ki bugün gelinen noktada bu amaçlardan AOÇ tamamen uzaklaştırılmış durumdadır.

Atatürk’ün 1925’te oluşturulması talimatı verdiği, ölümünden bir yıl önce Hazine’ye bağışladığı AOÇ arazisi, ölümünden hemen sonra talan edilmeye başlandı. AOÇ’nin tapulu malı olan ve kamu kuruluşları ile özel kişilere kira karşılığı verilen arazi miktarının 6 milyon 888 bin metrekareye ulaştığı belirtiliyor. Böylece AOÇ’nin yüzde 50’ye yakınına tekabül eden 24 milyon 503 metrekarelik bölümü satılmış ya da tahsis edilmiş, kiralanmıştır.

AOÇ’deki toprak kayıplarına karşı en fazla hukuki mücadeleyi TMMOB’ye bağlı odalar vermektedir. Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası olmak üzere bütün odalarımız konuyu hassasiyetle takip etmekte ve bize destek vermektedir. Yalnızca açılan davalara müdahil olmak destek olarak düşünülmemelidir. Burada gönül desteği de çok önemlidir. Atatürk Orman Çiftliği hakkında şimdiye kadar 69 dava açılmıştır. Açılan bu davaların 24 tanesine Ziraat Mühendisleri Odası olarak müdahil olduk. Düzenlediğimiz ve katılım sağladığımız kongre ve panellerde, yazılı ve görsel basında AOÇ konusundaki açıklamalarda bulunmaya devam edeceğiz." dedi.

 

Okunma Sayısı: 918
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

http://youtu.be/e-vo3T3tHQs