KANAL B- “GÜNCE” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
19.11.2019 (Son Güncelleme: 19.11.2019 11:42:23)

 

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR 18 Kasım 2019 Pazartesi günü saat:18.30 da,  Kanal B de Duygu ÇALI tarafından sunulan "Günce" adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Programda; “3. Tarım Orman Şurası, tarımın sorunları ve çözüm önerileri” hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Başkanımız konuşmasında özetle: "Tarım politikasının amacı; yüksek kalitede tarımsal üretimi ve tarımla uğraşanların hayat kalitelerini artırmak, teknik yeniliklerin ve buluşların kullanılmasını ve modernleşmeyi sağlamak, gıda güvenliğini ve tarımda sürdürülebilirliği sağlamak, kırsal ekonomiyi canlı tutmak ve bunları yaparken çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasını da sağlamak olmalıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Ortak Akıl Buluşması" temasıyla gerçekleştirilen 3. Tarım Orman Şurası’na bugün katılım sağladım. Tarımın sorunları ancak tarafsız olarak, gerçekçi yaklaşımlar ile çözülebilir. Bizde elbette isteriz, ülkemiz tarımsal hasılada; dünyada ilk 10`da, Avrupa`da ilk sıralarda olmasını…  

Ziraat Mühendisleri Odası olarak bir konu hakkında açıklama yapmadan önce TÜİK ve FAO verilerini irdeleyerek değerlendirme yapıyor ve eldeki veriler üzerinden bir yorum yapıyoruz. Elde ettiğimiz verilere göre, tarımsal üretimimiz talebi karşılayamıyor. Tarımsal ithalat artıyor ve gıda güvenliğimizi tehlikeye düşürüyor. Emeğinin karşılığını bulamayan çiftçilerimiz üretim süreçlerinin dışına itiliyor. Bunun sonucu olarak son 16 yılda üreticinin ekmekten vaz geçtiği tarım arazisi miktarı 3.4 milyon hektara ulaşmıştır.

Tarımsal üretimin lokomotifi olan tarımsal destekler Tarım Kanunu hükümleri çerçevesinde verilmiyor. Buna göre tarımsal desteklemeler için bütçeden ayrılacak kaynağın milli gelirin %1’inden az olamayacağı belirtilmesine karşın, bu miktar ne yazık ki sürekli %0,4 ve %0,6 aralığında kalmaktadır.

Ziraat Mühendisleri Odası olarak diyoruz ki; üretimdeki sorunlara çözüm getirilmeli, üretim maliyetleri düşürülmeli, çiftçimizin kazandığı, tüketicinin makul fiyatlarla ürüne ulaşabildiği bir sistem kurgulanmalıdır.” Dedi.

 

Okunma Sayısı: 960
Fotoğraf Galerisi