ULUSAL KANAL- “ANA HABER” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
07.01.2020 (Son Güncelleme: 08.01.2020 09:47:26)

 

Ulusal Kanal Muhabiri Buse GENÇTÜRK 7 Ocak 2020 Salı günü,  Genel Başkanımız Özden GÜNGÖR ile bir röportaj yaptı.

Röportajda: “Firmaların tohum sertifikasyonu işlemleri için ödeyeceği tutara %25 zam yapılması ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallar’ tebliğinde değişiklik yaparak,  patates ve kuru soğanın yurt dışına satışına kısıtlama getirmesi” konuları ele alındı.

Başkanımız konuşmasında özetle: “Tohumculuk sektörünün en önemli girdi maliyetleri arasında Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tohum Sertifikasyon Test Müdürlükleri tarafından tescil denemesine alınan çeşit adayları ile tohumlukların tarla ve depo kontrolleri için tahsil edilen ücretler çok önemli bir yer tutmaktadır. Son artışlarla birlikte tek bir çeşidin sadece tescil edilmesi için 15 bin lira ila 30 bin lira arasında döner sermeye ücreti ödenmek zorunda kalınacaktır. Geçen yıl da aynı oranda artan bu ücretler tohum sektörünü çok zor durumda bırakmıştı. Tüm ekonomi yönetiminin enflasyonun tek haneye inmesini hedeflediği bir ortamda resmi enflasyonun iki katı oranında zam yapıldı. Tohumculuğun gelişmesi için, yerli tohumların tescil ettirilmesi gerekiyor, ancak tescil işlemlerindeki bu artış hem sektörü hemde üreticiyi olumsuz yönde etkileyecektir.

Patates ve kuru soğanın yurt dışına satışına kısıtlama getirilmesi konusuna gelecek olursak, Ticaret Bakanlığı’nın “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallar” tebliğinde yapılan değişikliğe göre patates ve kuru soğan ihraç etmek isteyen üreticiler onay için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunacak.

Türkiye 2017 yılında 4.8 milyon ton, 2018 yılında 4.5 milyon ton patates üretti. 2019 yılında ise yaklaşık olarak 5 milyon ton patates üretimi gerçekleşti. Üretim miktarımız dikkate alındığında, patates dış ticaret miktarımız oldukça düşük düzeydedir. 2018 yılında patates ithalatımız 22 bin ton, ihracatımız 262 bin ton olmuştur. 2018 yılında ihraç edilen patatesin %55’i Irak’a, %29’u Suriye’ye gönderilmiştir. 1 dönüm patatesin maliyeti 3.500-3.750TL civarındadır, satışı ise 3.000-3.250TL civarındadır, yani üretici zarar etmektedir. Depolarda bekleyen patatesin satış fiyatı ise ton başına 1.000-1.500TL dir. 

Patates ve kuru soğan ihracatına kısıtlama getirilmesi geçici olarak fiyatların düşmesini sağlayacaktır. Ancak uzun vadede baktığımız zaman ihracatın azalmasından dolayı üretici patates ekimini azaltacak ve fiyatlar yükselecektir. Bu durumda hem üretici hem de tüketici cezalandırılmış olacaktır” dedi.

Kameraman Uğur PİDECİ tarafından kayıt altına alınan röportaj aynı gün saat 18.30 Ulusal Kanal Ana Haber programında yayınlanacaktır.

 

Okunma Sayısı: 1076
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

http://youtu.be/jwiB43wGTbQ