TARIM ARAZİSİNİ İŞGAL EDEN METREKARE BAŞINA 5 YTL VERECEK - DÜNYA - 14.04.2005

GENEL MERKEZ
14.04.2005 (Son Güncelleme: 14.04.2005 13:40:39)

AK PARTİ TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI YASA TASARISI’NDA YER ALAN VE AF TARTIŞMALARINA NEDEN OLAN TARIM ARAZİLERİNİ AMACI DIŞINDA KULLANANLARA METREKAREYE 2 YTL ÖDEYEREK KULLANIMA DEVAM ETMESİNİ ÖNGÖREN DÜZENLEMEYİ YASALAŞTIRMAKTA KARARLI. TBMM TARIM, ORMAN ALT KOMİSYONU SÖZKONUSU GEÇİCİ MADDEYİ MUHALEFETTEN GELEN ELEŞTİRİLERE RAĞMEN KORUDU. ANCAK KOMİSYON, TARIM ARAZİLERİNİ AMAÇ DIŞI KULLANANLARIN METREKARE BAŞINA ÖDEYECEKLERİ MİKTARI 2 YTL’DEN 5YTL’YE ÇIKARDI.

MUHALEFET VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN ELEŞTİRİLERİNE HEDEF OLAN YENİ DÜZENLEMEYE GÖRE, GEREKLİ İZİNLER ALINMADAN TARIM DIŞI KULLANIMA AÇILMIŞ TARIM ARAZİLERİ, TARIMSAL BÜTÜNLÜĞÜ BOZMAMAK KAYDIYLA KULLANILMAYA DEVAM EDİLECEK. ANCAK BU ARAZİLERİ KULLANANLAR 6 AY İÇİNDE ARAZİLERİNİ TOPRAK KORUMA PROJESİNE UYGUN HALE GETİRECEK VE METREKARE BAŞINA 5 YTL ÖDEYECEKLER.

ALT KOMİSYON ÜYESİ CHP OSMANİYE MİLLETVEKİLİ NECATİ UZDİL, TARIM TOPRAKLARININ KORUNMASI AÇISINDAN TASARININ GENELİNE OLUMLU BAKTIKLARINI ANCAK GEÇİCİ MADDE İLE GETİRİLEN AF DÜZENLEMESİNE KARŞI OLDUKLARINI BELİRTTİ.

TEMA VAKFI KURUCU BAŞKANI HAYRETTİN KARACA İLE ARALARINDA ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN DA BULUNDUĞU ÇEŞİTLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN GÖRÜŞÜNÜ DE ALAN ALT KOMİSYON ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI. TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI YASA TASARISI’NIN BUGÜN ÜST KOMİSYONDA ELE ALINMASI BEKLENİYOR.

YASANIN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN ÖNCE İZİN ALINMADAN TARIM ARAZİLERİNİ TARIM DIŞI KULLANIMA AÇAN KİŞİ, KURUM VE KURULUŞLARA PARA CEZASI KARŞILIĞI AF GETİRİLDİĞİNİ SAVUNAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSE DÜZENLEMENİN YASANIN ÖZÜNE OLDUĞU KADAR ANAYASA’NIN 44, 45 VE 166. MADDELERİNE DE AYKIRI OLDUĞUNU BELİRTTİ. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN TASARI İLE İLGİLİ OLARAK HAZIRLADIĞI RAPORDA, YASANIN AF NİTELİĞİNDEN ÇIKARILMASI İÇİN SİMGESEL BİR YAPTIRIMLA KONUNUN GEÇİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILDIĞI SAVUNULARAK, “DÜZENLEMENİN HUKUKİ BOYUTU ‘YASAYA KARŞI HİLE’ YÖNTEMİNİN YAŞAMA GEÇİRİLMESİDİR” DENİLDİ.

RAPORDA, GEÇMİŞTE YAŞANAN İMAR AFLARININ SORUNU ÇÖZMEDİĞİ VE YENİ SORUNLARA KAYNAK OLUŞTURDUĞU BELİRTİLİRKEN, GEÇİCİ MADDE İLE AF EDİLMEYE ÇALIŞILAN BU TÜR TARIM DIŞI İŞGALLERİN BİR KEZ YASAL GÜVENCEYE KAVUŞTUKLARINDA, ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN AF BEKLENTİLERİ VE ZİNCİRLEME AFLARLA, DOĞAL KAYNAKLARIN KAYBINI KATLANARAK ARTIRACAĞI KAYDEDİLDİ.

Okunma Sayısı: 425