DALAMAN’DA ‘TURİZM BÖLGESİ’ BİLMECESİ - DÜNYA - 25.08.2005

GENEL MERKEZ
25.08.2005 (Son Güncelleme: 25.08.2005 15:04:36)

KATRİLYONLUK ARAZİ, İKİ BAKANLIĞI KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

HÜSEYİN GÖKÇE – ANKARA

TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE (TİGEM) BAĞLI 34 BİN DÖNÜMLÜK DALAMAN İŞLETMESİ’NİN 17 BİN DÖNÜMLÜK KISMININ BAKANLAR KURULU KARARIYLA ‘TURİZM BÖLGESİ’ İLAN EDİLMESİ ÜZERİNE, TURİZM VE TARIM BAKANLIKLARI KARŞI KARŞIYA GELDİ. YÜRÜRLÜKTEKİ MEVZUATA GÖRE TURİZM BAKANLIĞI’NIN BU ARAZİDE TASARRUFTA BULUNMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI BELİRTİLEREK, ARAZİNİN BUGÜNKÜ RAYİÇ BEDELİNİN EN AZ 1.5 KATRİLYON LİRA OLDUĞU BİLDİRİLDİ. TURİZMCİLERİN OLUMLU YAKLAŞTIĞI DEVİR İŞİ, BÖLGENİN RANTINI YÜKSELTME GİRİŞİMİ OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ. TARIM-İŞ SENDİKASI’NIN DA, DEĞİŞİKLİĞE KARŞI ÇIKARAK AÇTIĞI DAVADA BAŞBAKANLIK’IN SAVUNMASI BEKLENİYOR. TARIM BAKANLIĞI’NIN İSE YÜKSEK PLANLAMA KURULU (YPK) KARARINA OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİĞİ ÖĞRENİLDİ.

ARAZİYLE İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR. İLK ETAPTA TÜRKİYE’NİN EN VERİMLİ TARIM TOPRAKLARINI İÇİNDE BARINDIRAN TİGEM ÇİFTLİĞİNİN 17 BİN DÖNÜMLÜK KISMINI İSTEYEN TURİZM BAKANLIĞI’NIN GEÇTİĞİMİZ HAFTA TARIM BAKANLIĞI’NA BAŞVURARAK 34 BİN DÖNÜMÜN TAMAMINI İSTEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ. TURİZM BAKANLIĞI’NIN ARAZİNİN TAMAMINI KULLANMAK İSTEMESİNE RAĞMEN, ARAZİNİN MÜLKİYETİNİ ALSA BİLE MEVCUT MEVZUATA GÖRE BU ARAZİYİ TURİZM AMAÇLI KULLANAMAYACAK.

RAYİÇ BEDEL EN AZ 1.5 KATRİLYON

TURİZM BAKANLIĞI YETKİLİLERİ, HUKUKİ SORUNLARIN AŞILMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜKLERİNİ BELİRTEREK, İZİN ALIR ALMAZ BÖLGEYİ BAKANLAR KURULU KARARININ ÖNGÖRDÜĞÜ ŞEKLİYLE TURİZME AÇACAKLARINI SÖYLEDİ. DÜN TARIM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ARAZİNİN BUGÜN TURİZM İÇİN DAHA ÖNEMLİ OLABİLECEĞİ DİLE GETİRİLDİ.

TÜRKİYE TURİZM YATIRIMCILARI DERNEĞİ BAŞKANI OKTAY VARLIER DE, TURİZM BAKANLIĞI YETKİLİLERİNE PARALEL GÖRÜŞ BİLDİRİRKEN, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TARIM İŞ SENDİKASI VE CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ ALİ ARSLAN KARARA KARŞI ÇIKTI.

BAKANLAR KURULU KARARI ÇERÇEVESİNDE TURİZM BAKANLIĞI’NIN ÖNÜNDE İKİ ALTERNATİF BULUNUYOR. BUNLARDAN İLKİ RAYİÇ BEDELİNİN TİGEM’E ÖDENEREK ARAZİYE SAHİP OLUNMASI. BÖLGEDEKİ EMLAKÇILARIN VERDİĞİ BİLGİLERE GÖRE METREKARE FİYATLARI 50-100 MİLYAR LİRA ARASINDA DEĞİŞİRKEN, TİGEM ARAZİSİNİN TOPLAM DEĞERİ 1.5-3.5 KATRİLYON LİRA GİBİ BİR RAKAMA ULAŞIYOR.

TURİZM BAKANLIĞI MALİYETİN YÜKSEKLİĞİ NEDENİYLE BU ARAZİYİ BEDELSİZ KULLANMAK İÇİN YPK’YA BAŞVURDU. YPK’NIN BU ARAZİNİN BEDELSİZ KULLANIMINA İZİN VERECEK KARARI ALABİLMESİ İÇİN TARIM BAKANLIĞI’NIN OLUMLU GÖRÜŞ VERMESİ GEREKİYOR. DÜNYA’NIN EDİNDİĞİ BİLGİLERE GÖRE TARIM BAKANLIĞI BU ARAZİNİN TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN KULLANIMI İÇİN OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ. ÖTE YANDAN, TURİZM BAKANLIĞI HERHANGİ BİR ŞEKİLDE BU ARAZİLERİ ÜZERİNE ALSA BİLE GEÇEN AY YÜRÜRLÜĞE GİREN TOPRAK KORUMA KANUNU, ARAZİNİN TARIM DIŞI AMAÇLA KULLANIMINI ENGELLİYOR.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, BÖLGENİN BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİSİ OLDUĞUNU BELİRTEREK, ŞU DEĞERLENDİRMEYİ YAPTI:

“BIRAKIN TAMAMINI, VERİLEN ARAZİYE BİLE KARŞIYIZ. TARIM-İŞ SENDİKASI’NIN İPTAL VE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İSTEMİYLE AÇTIĞI DAVAYA MÜDAHİL OLDUK. HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIK YAKINDA BÖLGEYLE İLGİLİ BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ, KAMUOYU VİCDANINA SESLENECEĞİZ. SANKİ BAŞKA YER KALMAMIŞ GİBİ BURAYI TURİZME AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR. TİGEM, TARIM BAKANLIĞI’NIN YAPTIĞI ARAŞTIRMALARIN SONUÇLARININ UYGULANDIĞI BİR YER, ÖZELLİKLE TOHUMCULUKTA BAŞARILI ÇALIŞMA YAPIYORLAR. ANCAK GELİNEN NOKTADA HOLLANDA VE İSRAİL TOHUM VERMESE NEREDEYSE TÜRKİYE’DE SEBZE ÜRETİMİ YAPILAMAYACAK. ZATEN TOPRAK KORUMA KANUNU, ARAZİNİN TARIM DIŞI AMAÇLA KULLANILMASINI ENGELLİYOR.”

RANT İÇİN UĞRAŞIYORLAR

CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ ALİ ARSLAN DA, TURİZM AÇISINDAN BÖLGENİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKEREK, “TİGEM’İN DE ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ BİRİNCİ DERECEDE TARIM ALANI. BÖLGEDE TURİZM YAPILABİLECEK O KADAR ÇOK ALAN VAR Kİ YAPILMASI GEREKEN O KADAR ÇOK ŞEY VARKEN, BAZI SİYASETÇİLERİN ARSA RANTI SAĞLAMASI İÇİN, BÖYLE BİR ALAN İLAN EDİLMESİNİ ANLAMIYORUM. BANA GÖRE, BAZI SİYASİLER BÖLGEDEKİ TOPRAKLARININ DEĞERLENMESİ İÇİN BÖYLE BİR ŞEYLE UĞRAŞIYORLAR” DİYE KONUŞTU.

TARIM-İŞ SENDİKASI GENEL SEKRETERİ SABRİ KESKİN DE, “BÖLGE BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİSİ VE ÜZERİNDE MİLYONLARCA AĞAÇ VAR. İPTAL VE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİYLE AÇTIĞIMIZ DAVADA BAŞBAKANLIKTAN SAVUNMA BEKLENİYOR. BU ARAZİNİN TURİZMDE DEĞERLENDİRİLMESİ ÇOK YANLIŞ OLUR” DEDİ.

TÜRKİYE TURİZM YATIRIMCILARI DERNEĞİ BAŞKANI OKTAY VARLIER DE, ARAZİYİ TAM OLARAK BİLMEDİĞİNİ, AMA İSTİHDAM VE KATMA DEĞER YARATACAKSA TURİZME AÇILMASININ FAYDALI OLABİLECEĞİNİ BELİRTEREK, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“TARIM AÇISINDAN ALTERNATİFİ OLMAYAN BİR ARAZİ İSE TARIM BAKANLIĞI BÜNYESİNDE KALABİLİR. EĞER BİRİNCİ DERECEDE TARIM ARAZİSİ OLSA BİLE ALTERNATİFİ OLMAYAN BİR YER DEĞİLSE, TURİZM SEKTÖRÜNDE ÇOK BÜYÜK TESİSLER YAPILACAĞI İÇİN TURİZMDE KULLANILMASI GEREKİR. DEĞERLENDİRME YAPILIRKEN, BAKANLIKLARIN KENDİ BAKANLIKLARININ ŞOVENİZMİNDEN KURTULUP, ÜLKE EKONOMİSİ AÇISINDAN BAKILMASI GEREKİR.”

DALAMAN BÖLGESİNDE FAALİYET GÖSTEREN EMLAKÇILARIN VERDİĞİ BİLGİLERE GÖRE ERKAN MUMCU’NUN TURİZM BAKANI OLDUĞU DÖNEMDE, “DALAMAN TURİZM BÖLGESİ OLACAK” AÇIKLAMASIYLA BÖLGEDEKİ ARAZİ FİYATLARI AŞIRI ARTIŞ GÖSTERDİ.

Okunma Sayısı: 527