2022 YILI BUĞDAY, ARPA VE MERCİMEK MALİYETLERİ

2022 YILI BUĞDAY, ARPA VE MERCİMEK MALİYETLERİ
ŞANLIURFA
11.05.2022
 

BASINA VE KAMUOYUNA

10.05.2022

Türkiye’de ilk buğday ve arpa hasadı Çukurova’da ve sonrada GAP`ın başkenti konumundaki Şanlıurfa`da kırmızı mercimek, arpa ve buğday hasadına yavaş yavaş başlayacak.

Hasada çok az bir süre kalmasına rağmen ne Tarım ve Orman Bakanlığı nede TMO henüz buğdayı, arpayı ve kırmızı mercimeğin hangi fiyatla alınacağını açıklamadı bu belirsizlik üreticide çiftçide bir endişe ve bir belirsizlik oluşturuyor, çiftçi ürününü kaç liraya satacağını bilmiyor.

Taban fiyatın biran önce açıklanması gerekiyor. Özellikle ilimizde ve bölgemizde geçen yıl kuraklıktan dolayı mahsul alamayan çiftçi bu yılda yine büyük bir bölümü ürün alamayacak ve üretim maliyetlerinin de çok yüksek olmasıyla beraber çiftçiyi üretim yapamayacak bir noktaya getirdi.

Geçen yıl kuraklıktan dolayı verim bayağı düştü TÜİK verilerine göre buğday üretimi %13,9 azalarak 17,7 milyon tona, arpa üretimi %30,7 azalarak 5,8 milyon tona, kırmızı mercimek % 30,6 azalarak 228 bin tona düştü.

Buğdayda yılda 35 milyon ton, arpada 10 milyon ton, kırmızı mercimekte 500 bin ton üretmek istiyorsak ithalata değil de üretime dayalı politikalar geliştirmeliyiz bir an önce GAP’ı, DAP’ı, KOP’u, DOKAP’ı bu önemli projeleri bitirip, tarımsal sulama enerji maliyetlerini ve diğer tarımsal girdi maliyetlerini düşürüp destekleme politikalarını havza bazlı olarak düzenleyip üretimi artırmak gerekiyor, aksi takdirde hep dışa bağımlı ithalatçı bir ülke olarak yabancı ülkelerin çiftçilerini desteklemiş olacaz.

İlimizde bu yıl yaklaşık 2,2 milyon dönüm sulu buğday 300 bin dönüm kuru koşullarda toplamda 2,5 milyon dönüm buğday, 800 bin dönüm kuru 400 bin dönüm sulu koşullarda toplamda 1,2 milyon dönüm kırmızı mercimek ve 800 bin dönüm de kuru koşullarda arpa ekilmiş.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi olarak yapmış olduğumuz çalışma sonucunda 2022 yılı sulu koşullarda ekilen 1 kg durum buğdayın tahmini üretici satış fiyatı 8.37 TL, 1 kg ekmeklik ekilen buğdayın üretici tahmini satış fiyatı 7.87 TL, kuru koşullarda ekilen 1 kg arpanın üretici tahmini satış fiyatı 6.28 TL, sulu koşullarda ekilen 1 kg kırmızı mercimeğin üretici tahmini satış fiyatı 17.78 TL, kuru koşullarda ekilen 1 kg kırmızı mercimeğin üretici tahmini satış fiyatı 15.82 TL olmalıdır, üreticinin beklentisi açıklanacak taban fiyatın girdi maliyetlerinin üstünde olmasıdır.

Abdullah MELİK

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Şanlıurfa Şube Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 2160