HUBUBAT ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA

KAHRAMANMARAŞ
21.07.2010
 

  

-BASIN AÇIKLAMASI-

  

HUBUBAT ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA...   

                                                                                                                  20 Temmuz 2010

 

      İlimiz merkez ilçe Kahramanmaraş ovası ve Narlı ovasında hububat hasatı tamamlanmış bulunmakta , Kuzey ilçelerimizde hasat devam etmektedir.

 

      Ziraat Mühendisleri odası Kahramanmaraş Şube Başkanlığı olarak yaptığımız  serbest piyasa  araştırmasına göre %20 çiftçi karı ile birlikte buğday maliyeti 68 kr tespit edilmiştir. Toprak mahsulleri ofisinin buğday alım fiyatını 55 kr açıklaması üreticinin  beklentisini  karşılamamıştır.

 

       Ayrıca oda olarak üretici ile  birebir yaptığımız araştırma neticesinde  2009/ 2010  sezonunda Özellikle ilimiz merkez ilçe Kahramanmaraş ovası ve Pazarcık ilçemiz Narlı ovasında   iklimsel koşullar, aşırı yağış ve yüksek nemden kaynaklanan özellikle Pas, Septorya, Kök ve Kökboğazı Çürüklüğü gibi hastalıklar ve süne zararlısı, nedeniyle  buğday verimi ve üretiminin % 20-50  düzeyinde az olmasına neden olmuştur.

 

       Açıklanan taban fiyattan umduğunu bulamayan çiftçimiz    ikinci hayal kırıklığını  verim düşüklüğü nedeniyle yaşamaktadır.

 

        Bütün umudunu hububat hasatına bağlayan çiftçimiz zor günler yaşamaktadır. Türkiye genelinde de ilimizde yaşanan sorunların yansıması yaşanmaktadır. Hububat çiftçimizin bu zor durumdan çıkabilmesi için Tarım ve Köy işleri Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde geniş bir araştırma yapılarak verim kaybımdan etkilenen çiftçilerimizin kg başına 10-15 kr düzeyinde desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu destekleme ile zarar gören hububat çiftçimize   bir nebzede olsa teselli olacaktır.

 

     

 

      Saygılarımla.

 

      

     Yusuf TEMİZKAN

     Ziraat Mühendisleri Odası

     Kahramanmaraş Şube Başkanı

     (Yönetim Kurulu Adına )

Okunma Sayısı: 1469