KARABÜK İL TEMSİLCİLİĞİMİZ GENEL KURULUNU YAPTI

KARABÜK İL TEMSİLCİLİĞİMİZ GENEL KURULUNU YAPTI
 

Karabük İl Temsilciliğimizin 49. Olağan Genel Kurulu 10 Aralık 2023 Pazar günü Safranbolu Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Seçimlere tek liste ile gidilen genel kurulda üyelerimiz, mevcut yönetimle yola devam dedi. Yapılan seçim sonucunda; Adem AYDIN İl Temsilcisi, İsmail ÖZARSLAN ise İl Temsilci Yardımcısı olarak seçildi.

Başkan AYDIN teşekkür konuşmasında, “Genel Kurulumuzu birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Genel Kurulumuza katılarak bizleri onurlandıran tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Ziraat Mühendisleri Odası Karabük İl Temsilciliği olarak birlik ve beraberlik içerisinde teknik, kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunmaya gayret gösterdik. Faaliyetlerimize bundan sonrada devam edeceğiz. Yerelde ilimiz tarımının, genelde de Ülkemiz tarımının gelişmesine katkıda bulunmak için dün olduğu gibi bundan sonrada sektör paydaşlarımızla, her zaman birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Öncelikle sizlerin de yakından bildiği gibi meslektaşlarımızın da içinde bulunduğu, kamuda çalışan mühendislerin yaşadığı sıkıntıyı buradan da bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum; kamu mühendisleri bundan 6-7 yıl öncesine kadar dengi meslek gruplarıyla (Doktor, Hakim-Savcı) birbirlerine yakın bir gelire sahipken, ne yazık ki bu gün iki üç kat gelir farkı oluşmuştur. Daha da vahimi Kamu Mühendislerinin geliri, mahiyetinde çalışan işçi kardeşlerinin gelirinin yaklaşık yarısına tekabül etmektedir. Kamuda ve özel sektörde çalışan Mühendislerin gelirlerinin birbirine yakın olduğu değerlendirildiğinde, bu durum sadece kamuda çalışan mühendisleri değil, özel sektörde çalışan mühendislerin gelirini de olumsuz yönde etkilemektedir. Son dönemde ortaya çıkan bu gelir adaletsizliğinin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz.” dedi.

AYDIN konuşmasında, “Uzun yıllardır dünyanın değişik coğrafyalarında yaşanan savaş ve kaos şartları ne yazık ki son dönemde artarak devam etmektedir. Hangi inanç ve kültüre bağlı olursa olsun hiç bir devletin uygulayamayacağı zulmü ne yazık ki İsrail bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden dünyanın gözünün içine baka baka uygulamakta ve bu duruma ne yazık ki tüm dünya, özellikle de Müslüman coğrafyası seyirci kalmaktadır.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında mazlumlara özellikle de Müslümanlara uygulanan baskı ve sindirme politikalarının en önemli sebeplerinden birinin de, Dünyada ki söz sahibi ülkelerin, kaynakları ve gücü elinde tutma çaba ve hırsı olduğu açıkça görülmektedir.

  Son dönemde savaş olan bölgeler için medyada sıkça duyduğumuz “İNSANİ YARDIM-TEMEL GIDA YARDIMI-TAHIL KORİDORU” cümleleri Devletler için en önemli sektörlerden birinin de tarım sektörü olduğunu bize bir kez daha göstermiştir.

Dünya nüfusunun artması, küresel iklim değişikliği, su kaynaklarının azalması gibi nedenlerle Dünyada her geçen gün tarım sektörü daha da stratejik hale gelmektedir. Bu çerçeveden bakarak bitkisel ve hayvansal üretimin oluşturduğu tarımsal üretimin sekteye uğramadan devamlılığının sağlanması amacıyla hızlı, köklü, kalıcı ve uzun vadeli programları ortaya koyarak ülkemizde stratejik öneme sahip olan tarım sektörü için, tarımsal üretim seferberliği başlatmalıyız.

Bunun için siyaset üstü düşünerek ve bu konuyu olmazsa olmazımız olarak görüp, önce vatanım ve milletim diyerek, tarımın kanayan yarası olan tarım arazilerinin çok parçalı olmasının önüne geçmemiz gerekmektedir.

Öncelikle tarımsal araziler için miras hukukunun değiştirilerek, tarım arazilerinin sadece bir hissedarda toplanmasının sağlanması ve ardından da hızlı bir şekilde arazi toplulaştırmalarının tamamlanmasının gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu vesile ile 2024 yılının başlamasına az bir süre kala yeni yılın tüm halkımız için sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini ve özellikle tarımsal açıdan da bol ve bereketli bir yıl geçirmemizi ve ayrıca mazlumlara özellikle de Müslümanlara uygulanan katliam ve sindirme politikasının son bulmasını temenni ediyoruz” dedi.

Oda Genel Kurulu, üyelerle yapılan karşılıklı görüş alışverişiyle sona erdi.

Okunma Sayısı: 90
Fotoğraf Galerisi