KURAKLIĞIN TARIMA MALİYETİ 5 MİLYAR YTL - KÜRESEL ANA HABER

MERKEZ
12.11.2007

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Gökhan Günaydın, yaşanan küresel ısınma ve kuraklığın Türkiye'ye maliyetinin 5 milyar YTL olduğunu bildirdi.

 

ANKARA (ANAHABER) TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Gökhan Günaydın, yaşanan küresel ısınma ve kuraklığın Türkiye‘ye maliyetinin 5 milyar YTL olduğunu, gerekli önlemler alınmadığı takdirde ileride tarım ürünü ithalatının artmasının sürpriz olmayacağını bildirdi Günaydın, yaptığı açıklamada, meteorolojik gelişmeler nedeniyle yaşanan yağış azlığının, özellikle buğday, arpa, pamuk, çavdar, yulaf, soğan ve patates gibi ürünlerde büyük verim kayıplarına neden olduğunu söyledi Kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerin başında tç Anadolu, Ege ve Marmara‘nın geldiğim anımsatan Günaydın, "Bu bölgelerle birlikte diğer yerlerde yaptığımız araştırmalarda, yaşanan verim kayıpları ve masraflar nedeniyle Türkiye‘ye kuraklığın maliyetinin 5 milyar YTL olduğunu tespit ettik. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değil, acil önlemler alınmalı" dedi.

Günaydın, kuraklığın üretim üzerindeki etkilerin giderilebilmesi için alınacak önlemlerin uzun vadeli olması ve bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini de kaydetti

-Yağışa bağlılıktan çıkılmalı Günaydın, "Türkiye‘de sulama yatırımlarının tamamlanması ve tarım alanlarının yağışa bağlı olmaktan çıkarılması artık bir zorunluluk halini aldı. Önemi giderek artan sulama sulan ise damla, yağmurlama şeklinde kullanılmalı. Bunun yanı sıra, biyoyakıt kullanımı, toprağın işleme sistemlerinin geliştirilmesi, özellikle kuraklığa dayanıldı tohum kullanımı teşvik edilmeli" dedi.

Okunma Sayısı: 531