TOPRAK BAYRAMI VE TOPRAK HAFTASI - AA

KAHRAMANMARAŞ
25.06.2014
 

 İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "Toprak Bayramı ve Toprak Haftası" dolayısıyla "Tarım Arazilerinin Korunması" konulu panel düzenlendi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mustafa Kurt, İl Özel İdaresi‘nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Toprak Bayramı‘nda gerçekleştirilecek etkinliklerle toprağın önemini vurgulanıp kamuoyunun bilinçlenmesinde katkı sağlaması gerektiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın değişen problemler ve çözümler noktasında tarım alanında 2013-2017 yıllarını kapsayan stratejik plan hazırladığını anımsatan Kurt, şöyle konuştu:

"Bakanlığımız hazırlanan stratejik planda 5 ana alan belirlemiştir. Bunlardan biri, ‘Tarımsal Üretim ve Arz Güvenliği‘ başlığıdır. Bu başlığın altında doğal kaynakların korunması amaç olarak belirlenmiştir. Bu amacın altında ise ‘Tarımsal Kaynakları Korumak, İyileştirmek ve Devamlılığını Sağlamak‘ ve ‘Doğal Kaynakların Korunmasına Uygun Teknolojileri Üretmek‘ başlıkları yer almaktadır. Bu hedeflere ulaşabilmek, toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunun bilinçlenmesinde katkı sağlanması için her yıl Toprak Haftası ve Toprak Bayramı etkinlikleri düzenlenmeli ve hayatın kaynağı olan toprağın önemini anlatılmalıdır."

Daha sonra panele konuşmacı olarak katılan Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyeleri, Kütahya Ziraat Mühendisleri Odası, TEMA Vakfı Kütahya Şubesi ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, ekolojik çevre, toprak ve mutlak tarım arazilerinin korunması, bakanlığın toprağın korunması konusundaki tarihi mevzuat düzenlemelerini anlattı.

Panelin ardından Kütahya Ziraat Mühendisleri Odası çalışma bürosunun açılışı yapıldı.

Programa, Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ahmet Gökkaya, TEMA Vakfı Temsilcisi Hasan Özmutaf, sivil toplum örgütleri ve sektör paydaşları katıldı.

Kaynak: AA

Okunma Sayısı: 129